Koronka po przejściach ;-)

Upał i inne życiowe okoliczności sprawiły, że musiałam sobie odpuścić kolejną lekcję koronki klockowej w malowniczym Wilanowie. Było nie było, do tego Wilanowa mam przeszło 350 kilometrów, a jako kobieta po przejściach;-) muszę trochę uważać z realizacją swoich szalonych pomysłów.  Na lekcji mnie nie było, ale przecież nieobecność nie zwalnia z konieczności nadrobienia zaległości w nauce. Na całe szczęście w tym nadrabianiu cierpliwie pomagała mi koleżanka ze "szkolnej" ławki, czyli Justynka>>.  Lekko nie było;-), ale z tych bardzo fachowych korepetycji i mojego uporu (no trochę sobie poklęłam przy okazji:)) powstała pewna koronkowa zakładka. Nie jest oczywiście doskonała,  a wręcz uroczo niedoskonała i ma kilka błędów dostrzeżonych na takim etapie, że już nie bardzo chciało mi się pruć, ale to moja pierwsza koronkowa praca, która już "coś" przypomina więc postanowiłam jednak ją pokazać. 
Poza tym koronka przeszła swoje kiedy próbowałam przywrócić jej biały kolor. W koronce klockowej nitki tka się na papierowym wzorze przypiętym do wałka (jak np. tu>>).  Wzór przesłany mailem przez Justynkę i wydrukowany na laserowej drukarce okazał się niestety mocno brudzący, a ja przez ten swój zapał do nauki nie pomyślałam o podpięciu podkładki z folii. W każdym razie po zakończeniu pracy zakładka miała kolor szarawo - siny z wyraźnymi ciemniejszymi przebarwieniami w miejscach gdzie mocniej wbiłam szpileczki. Gdzieś wyczytałam, że koronkę klockową można  zblokować krochmaląc już na wałku, czyli przed odpięciem szpilek. Ja tego zrobić nie mogłam, bo pod pracą miałam papier no i oczywiście najpierw musiałam spróbować wyprać i wybielić na ile się dało efekty swojego gapiostwa. Po tych wszystkich przejściach mam swoją, lekko umęczoną:), pierwszą klockowa zakładkę. Blokowanie i kolejne wbijanie szpileczek już sobie odpuściłam, lekko tylko usztywniłam krochmalem.


Justynko bardzo serdecznie dziękuje za cierpliwe wsparcie i pomoc w nadrabianiu zaległości. Mam nadzieję, że na następnej lekcji mnie nie zabraknie;-) 

Tradycyjnie przy okazji prezentacji zakładki wystąpiła książka, którą czytam do poduchy. Nie powiem że polecam, bo dopiero zaczęłam, ale nazwiska obiecują: Dorota Wellman w rozmowie z Januszem Leonem Wiśniewskim zatytułowanej "Arytmia uczuć".

Pozdrawiam serdecznie i zmykam do pracy, bo w ogrodzie czekają pierwsze zbiory:-) 
Ola


10 komentarzy:

 1. Nie wiem, czy jest uroczo niedoskonała, widzę, że jest słodka :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zazwyczaj uczymy się na swoich błędach ale koronka jest śliczna - to bardzo ładny wzór. Cieplutko pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Śliczna zakładka, z trudnego wzoru klockowego - tak twierdziła nasza nauczycielka, a Ty zrobiłaś ją sama, z niewielkimi moimi podpowiedziami. Zdolna z Ciebie bestia, według starego powiedzenia "mądrej głowie dość dwie słowie" Pozdrawiam serdecznie i do zobaczenia :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Olu skoro bez lekcji zrobiłaś tak ładną zakładkę, to myślę, że będzie podobnie jak z frywolitką. W niedługim czasie opanujesz ja do perfekcji . Nie znam sie na klockowej koronce ale ta zakładka wygląda świetnie.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja tam nie widzę niedoskonałości, zakładka super :) Widzę że już pora na lawendę (choć u nas troszkę później), a ja już nie mam dojścia do nich żeby fusetki zrobić które zobaczyłam pierwszy raz u Ciebie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Oleńko podziwiam Ci e. Ja nie znam sie na tych koronkowych klockach, czy klockowych koronkach. Efekt jednak Twoich zmagań jest wspaniały i już widze co tez nam pokażesz za czas jakis. Gratuluję samozaparcia. Buziaki.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja się przecież nie znam, ale i tak będę się upierała, że ta trudna klockowa koronka jest doskonała pod każdym względem; aż trudno uwierzyć, że nie byłaś na lekcji i tylko "z dala czynnie" Justynka Ci pomagała!
  Widzę, że ogród bez przerwy Cię przyzywa, ta niekończąca się robota, i to męcząca:))

  OdpowiedzUsuń
 8. Olu nie czepiaj sie zakładki bo jest CUDNA!!
  podziwiam, dla mnie zostanie już czarna magią, no chyba że zaczniecie nas uczyć :D
  Ja już mam czereśnie pozaprawiane, ale teraz porzeczki i agrest zaczynają mnie poganiać:)
  buziaki

  OdpowiedzUsuń
 9. Ależ piękna ta zakładka, nie widzę niedociągnięć, może się nie znam, ale praca i wysiłek włożony w pracę wart był zachodu, bo zakładka przedstawia się pięknie! pozdrawiam cieplutko!

  OdpowiedzUsuń
 10. Piękna koroneczka i zakładeczka, czyli 2in1:) Błędy to nieodzowny element nauki, niestety... Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim, którzy pozostawionym słowem mobilizują mnie do pracy:)

Copyright © 2014 Papierolki , Blogger